Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Z vystoupení Tomasze Wiatraka, místopředsedy představenstva Unipetrolu na Ekonomickém fóru v polské Krynici
Velikost textu:  A AA
Z vystoupení Tomasze Wiatraka, místopředsedy představenstva Unipetrolu na Ekonomickém fóru v polské Krynici

05-09-2018  

Ekonomické fórum v Krynici (4.-6. září 2018) je největší konferencí ve střední a východní Evropě, jíž se každoročně na začátku září zúčastní více než 4000 hostů. Mezi ně patří nejvýznamnější osobnosti politiky i ekonomiky i zhruba 500 novinářů z více než 60 zemí Evropy, Asie a Ameriky.

Fóra se účastní i místopředseda společnosti Unipetrol, Tomasz Wiatrak, který se zúčastnil expertních diskusí na téma konsolidace kapitálu a jeho role při budování silné ekonomiky v tuzemsku i regionu. Wiatrak mimo jiné uvedl, že měnící se globální trh vyžaduje fúze v rafinérském i petrochemickém segmentu. Poukázal na to, že v padesátých letech se pět z deseti největších firem světa zabývalo palivy. V současnosti je v této skupině taková firma pouze jedna. To je podle něj do určité míry ukazatel rozsahu výzev, jakým toto odvětví v současnosti čelí. Firmy musí být silné, aby mohly být konkurenceschopné na stále náročnějším trhu a zároveň se mohly přizpůsobovat změnám, jako například elektromobilita, nová evropská vize pro nakládání s plasty, průmysl 4.0 či nejistota ohledně budoucích cen ropy. Diskuse se týkala mj. toho, jak využít zkušenosti z procesu integrace společnosti Unipetrol do skupiny PKN Orlen v souvislosti s plánovaným spojením Orlenu se skupinou Lotos. Zde místopředseda Wiatrak poukázal na mnoho analogií a možných řešení. Zdůraznil, že základem je správné plánování a komunikace a že neexistují dvě stejné firmy. Úspěšný integrační proces vyžaduje pochopení stávajících kulturních rozdílů, a to jak co se týče prostředí, v němž přejímaná firma působí, tak i vnitřní kultury firmy. 

 


 
______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 402 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

​ 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL