Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny přes čtyři tisíce nových ryb
Velikost textu:  A AA
Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny přes čtyři tisíce nových ryb

15-11-2017  

Litvínov, 15. listopadu 2017: Přesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb.

„Letos se vysazování odolných rybích druhů do Bíliny konalo již podruhé. V dubnu, jsme u příležitosti Dne Země vysadilo do Bíliny 200 kilogramů ryb v Hostomicích. Nyní jsme vypustili 425 kilogramů ryb v Mostě. Celkem jsme za rybí násady v tomto roce zaplatili 50 tisíc korun. I touto formou se snažíme pomáhat životnímu prostředí okolo nás,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel pro ekologii skupiny Unipetrol.
 
Všechny vysazené ryby jsou typické pro daný charakter říčního toku. Plotice obecná, cejn velký a okoun říční vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. Především tvoří základ potravního řetězce. Zároveň jsou však i potěšením pro lovící rybáře. „Vzhledem k velikosti, které tyto druhy v řece Bílině dorůstají, pravděpodobně neskončí u někoho na talíři, ale jsou cenným úlovkem pro mladé začínající sportovní rybáře,“ vysvětluje Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu.

Se zajištěním nových ryb to nebylo jednoduché, neboť nám velké množství těchto ryb zdecimovali kormoráni již na chovných rybnících. Nakonec se však podařilo dohodnuté množství ryb zajistit,“ dodává Václav Jelínek. Přemnožení kormoráni velcí často snahy rybářů o obnovu rybí populace maří. Zejména na dolním toku řeky Bíliny v okolí Stadic, Lbína a Hostomic již byla zřejmá vyvážená populace ryb. Loňská tuhá zima však přivedla do tohoto nezamrzajícího úseku řeky velké množství kormoránů, kteří tuto populaci ryb zlikvidovali.

Navzdory tomu je Český rybářský svaz připraven nevzdat snahy o udržení rybí populace. Chovem a vysazováním původních říčních ryb přispívá k jejich hojnému výskytu v rámci Ústeckého a Libereckého kraje.
 
Vedle Bíliny se Unipetrol společně s rybáři stará také o Labe. Ryby jsou vysazovány v Neratovicích v těsné blízkosti tamní chemičky ve spolupráci s místní organizací rybářů. O čistotě vody v okolí výrobního areálu Spolany svědčí opakované rybářské závody i pravidelný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace. 


 
 
_______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v na českém i středoevropském trhu. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4 500 lidí.
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol, tel: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
 

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL