Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Čtvrťáci z Mostu nasadili do Bíliny štiky
Velikost textu:  A AA
Čtvrťáci z Mostu nasadili do Bíliny štiky

29-05-2018  

Litvínov, 29. května 2018 – Čtyřicet děti z mostecké Základní školy Okružní nasadily, za podpory Českého rybářského svazu a rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol, do řeky Bíliny v Mostě mladé štiky a téměř 200 kilogramů dalších druhů ryb. Unipetrol spolupracuje se severočeskými rybáři již od roku 2010 a společně do vod Bíliny vypustili přes pět tisíc kilogramů původních druhů ryb v celkové hodnotě 450 tisíc korun.

Pro letošní první vysazování ryb jsme vybrali místo u kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě,“ říká Václav Jelínek, hospodář Severočeského územního svazu. „Podařilo se nám zajistit 3 600 kusů ryb o celkové hmotnosti 200 kilogramů. Původně mělo ryb být dvojnásobné množství, avšak kvůli volavkám a kormoránům jsme bohužel o značnou část ryb přišli. Největší zastoupení mají štika obecná, cejn velký a plotice obecná,“ dodává Jelínek.

Součástí našeho společného projektu s Českým rybářským svazem je vzdělávání dětí a rozšiřování jejich znalostí z oblasti zoologie a přírody. Štiky jsme vysazovali vůbec poprvé a děti z nich byly nadšené. Rybáři dětem ukázali, jak mají štiky uspořádány zuby a obeznámili je se spoustou informací ze života těchto dravých ryb,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO společnosti Unipetrol, a dodává: „Prvotním naším cílem nadále zůstává revitalizace samotné řeky Bíliny a posílení zdejší populace tradičních českých ryb.“

Řeka Bílina od pramene v Loučenské hornatině Krušných hor až do Ústí nad Labem, kde se vlévá do Labe, měří 83,6 km. Protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila a stále se zlepšuje.

Letos poprvé se do vysazování ryb zapojilo také Ekologické centrum Most, které pozvalo čtvrťáky ze základní školy Okružní a připravilo pro ně soutěže s rybářskou tématikou. „Odborný výklad rybářů jsme doplnili vědomostním kvízem. Ptali jsme se například, proč se v zimě vysekávají díry do ledu nebo čím se živí kapři,“ upřesňuje Martina Černá, vedoucí ekologického centra Most.

Vedle Bíliny se Unipetrol společně s rybáři stará také o Labe. Ryby jsou vysazovány v Neratovicích v těsné blízkosti provozu Unipetrol ve spolupráci s místní organizací rybářů. O čistotě vody v okolí výrobního areálu Spolany svědčí opakované rybářské závody i pravidelný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace. 
 _____________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 402 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
  
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL