Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol provedl havarijní cvičení, hasiči simulovali zásah na etylenové jednotce
Velikost textu:  A AA
Unipetrol provedl havarijní cvičení, hasiči simulovali zásah na etylenové jednotce

21-06-2018  

Litvínov, 21. června 2018 – V litvínovském výrobním závodě skupiny Unipetrol se v pondělí uskutečnilo rozsáhlé havarijní cvičení s cílem prověřit připravenost zásahových složek a zaměstnanců pro případ nenadálé mimořádné události. Během simulovaného zásahu na etylenové jednotce došlo k praktickému procvičení všech zásahových činností a postupů a ke kontrole funkčnosti provozních předpisů a účinnosti vnitřních havarijních plánů. 
 
Podobná cvičení probíhají několikrát do roka ve všech našich výrobních areálech. Toto cvičení ale bylo svým rozsahem mimořádné. Jde o praktický nácvik, jako by se jednalo o skutečnou událost. Ověřují se například rozhodovací schopnosti velitele zásahu a konkrétní plnění jeho rozkazů. Zpětným rozborem cvičného zásahu vyhodnotíme jeho účinnost a v případě identifikace možností ke zlepšení naše havarijní plány dále vylepšíme,“ upřesňuje Tomáš Herink, člen představenstva společnosti Unipetrol zodpovědný za bezpečnost. „Jednotliví účastníci si během cvičení zvýší své odborné znalosti a připravenost k případnému zásahu a také si prověří své reakce ve stresové situaci,“ dodává Tomáš Herink.

Během cvičení byl simulován únik pracího oleje kvůli netěsnosti potrubí. Následky úniku hořlavé látky nepřesáhly hranice areálu. S ohledem na charakter události byl vyhlášen první stupeň havárie včetně přivolání jednotky podnikového Hasičského záchranného sboru. Při nácviku rozhodl velitel zásahu o evakuaci části provozu a v koordinaci s dalšími týmy nechal uzavřít postiženou oblast. Zasedal krizový štáb a byly rozeslány interní varovné SMS zprávy obyvatelům měst a obcí v okolí výrobního závodu Unipetrolu v Litvínově -  Záluží.

Hasiči také simulovali záchranu postiženého zaměstnance a jeho stabilizaci. Po skončení akce byly jednotlivé etapy důkladně vyhodnoceny a zjištěny všechny skutečnosti, které by mohly jakkoliv ovlivnit činnost zasahujících složek při zdolávání obdobných mimořádných událostí. „Celé cvičení trvalo dvě hodiny. Začalo rozesláním informace z dispečinku a skončilo po jednání krizového štábu. Bezpečnostní cvičení proběhlo podle našich představ a hodnotíme jej jako úspěšné,“ upřesňuje Michal Šulc, ředitel bezpečnosti skupiny Unipetrol.

 


 
 
 _____________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 402 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
   
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL