Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol provede v kralupské rafinérii rozsáhlé havarijní cvičení
Velikost textu:  A AA
Unipetrol provede v kralupské rafinérii rozsáhlé havarijní cvičení

22-10-2018  

Praha, 22. října 2018 – Ve středu 24. října mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední Unipetrol uskuteční v areálu své rafinérie v Kralupech nad Vltavou havarijní cvičení. Do nácviku zásahu při mimořádné události budou zapojeni také příslušníci Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie České republiky, zástupci okolních obcí a odpovědní pracovníci společností Správa železniční a dopravní cesty a Synthos Kralupy. Námětem cvičení je simulace zásahu při úniku oblaku plynného propylenu uvnitř areálu rafinérie s možným rozšířením mimo areál.

„Během cvičení prověříme účinnost havarijních plánů a připravenost všech interních i externích bezpečnostních a záchranných složek. Se všemi zainteresovanými stranami také vyzkoušíme funkčnost nastavených komunikačních kanálů,“ vysvětluje Jaroslav Hacko, výrobní ředitel rafinérie v Kralupech nad Vltavou skupiny Unipetrol.

Námětem připraveného scénáře havarijního cvičení je únik propylenu, extrémně hořlavého plynu těžšího než vzduch, ze zásobníku skladu kapalných plynů v areálu rafinérie. Oblak plynného propylenu se bude šířit v prostoru areálu a zasáhne jeho velkou část. Součástí nácviku mimořádné situace bude zkouška systému varování a vyrozumění uvnitř i mimo areál rafinérie včetně zajištění informovanosti úřadů a obyvatel okolních obcí Kralupy nad Vltavou, Chvatěruby a Veltrusy. Během havarijního cvičení dojde ke zkoušce sirén. Varovný signál sirén bude doplněn informací, že jde o havarijní cvičení.

Po skončení havarijního cvičení proběhne jeho řádné vyhodnocení. Zjistíme-li někde nedostatky, provedeme v dotčených oblastech rychlou a funkční nápravu,“ uzavírá Jaroslav Hacko.

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v České republice, významným výrobcem pohonných hmot, plastů a hnojiv a vlastníkem sítě čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 402 stanic největší sítí v Česku. Ropa je do České republiky přiváděna z Ruska ropovodem Družba. Z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, arabských a afrických zemí proudí ropa ropovodem IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov), který navazuje na ropovod TAL z italského Terstu. Přivezenou ropu zpracovávají v Česku dvě rafinérie skupiny Unipetrol – v Kralupech nad Vltavou a v Záluží u Litvínova, kde je umístěna i návazná výroba petrochemických produktů. Celkový objem dodávek ropy do České republiky dosahuje osmi milionů tun ročně, z čehož zhruba třetina je zpracovávána v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.  
 
 
 
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 406 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
​ ​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL