Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  O Vánocích přibyla do depa Unipetrolu nová, již čtvrtá, lokomotiva Bizon
Velikost textu:  A AA
O Vánocích přibyla do depa Unipetrolu nová, již čtvrtá, lokomotiva Bizon

10-01-2019  

Praha, 10. ledna 2019 – Nová, moderní dieselová lokomotiva EffiLiner 1600, označovaná Bizon, od firmy CZ LOKO byla koncem prosince dodána do depa společnosti Unipetrol Doprava, která se zabývá železniční dopravou a přepravou chemických produktů.

Unipetrol, největší česká petrochemická skupina, pokračuje v plánovaných investicích. Spolu s další lokomotivou stejného typu, která našla své místo v depu již v listopadu, doplnil nový EffiLiner 1600 celkový počet Bizonů v barvách skupiny Unipetrol na finální čtyři. Nákup čtyř lokomotiv od CZ LOKO je součástí postupné obnovy vozového parku společnosti. Vedle čtyř bizonů Unipetrol také v letech 2017 a 2018 zakoupil tři elektrické lokomotivy Vectron od firmy Siemens.

Za několik málo měsíců, co používáme modernizované lokomotivy EffiLiner 1600, naše tři stroje přepravily již půl milionu tun nákladu a najely s ním 200 000 km. Modernizace strojového parku je jedním z předpokladů pro splnění našeho střednědobého plánu zvýšit objem přepravených produktů po železnici,“ řekl Jaroslav Dvořák, jednatel společnost UNIPETROL DOPRAVA, s.r.o.

Diesel-elektrická lokomotiva EffiLiner 1600 od CZ LOKO, která získala přezdívku Bizon, pohání motor CAT 3512 C-HD o výkonu 1,6 MW a je vybavena střídavě-stejnosměrným přenosem výkonu (AC/DC) ze spalovacího motoru na čtyři hnací dvojkola. Jde už o osmou lokomotivu této řady, která vznikla přestavbou lokomotiv 753 přezdívaných brejlovec. Má ale zcela nový design a díky novému řešení pojezdu prodloužený servisní interval. Společnost CZ LOKO předala společnosti Unipetrol Doprava zbývající dvě ze čtyř objednaných lokomotiv, na které měl Unipetrol Doprava opci.

Projekt EffiLiner 1600 vnímáme jako velmi úspěšný. Ukázalo se, že tyto traťové lokomotivy mají vysokou provozní spolehlivost a zároveň nízké náklady na provoz a údržbu. Jejich nasazení u společnosti Unipetrol Doprava potvrdilo, že obstojí v náročném traťovém provozu,“ řekl Josef Gulyás, generální ředitel CZ LOKO, a.s.

Nákup nových lokomotiv byl plánovanou investicí skupiny Unipetrol do obnovy přepravního železničního parku dceřiné společnosti Unipetrol Doprava, která je významným železničním dopravcem v České republice a se smluvními partnery zajišťuje přepravu i do sousedních států. Vedle transportu chemických produktů se Unipetrol Doprava zaměřuje také na spedici, pronájem železničních vozů, na opravárenské a čisticí služby a na konzultační činnost. Mezi zákazníky patří společnosti holdingu Unipetrol, dále mnoho dalších externích zákazníků, kterými jsou významné železniční zasilatelské společnosti, zahraniční dopravní společnosti a jiné chemické závody bez vazby na holding.
 

 

 ______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 409 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 700 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

 
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

​ ​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL