Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol chce využívat ropovod JANAF
Velikost textu:  A AA
Unipetrol chce využívat ropovod JANAF

27-02-2019  

Praha, 27. února 2018 – Zástupci české společnosti UNIPETROL RPA, s.r.o, a chorvatské společnosti Jadranski Naftovod, d.d., podepsali dodatek k rámcové smlouvě o přepravě ropy ropovodem JANAF uzavřené v roce 2016, který platnost této smlouvy prodlužuje až do roku 2021. Ropovod JANAF představuje pro Českou republiku možnou alternativní přepravní trasu. Využití ropovodu JANAF, jehož počátkem je ropný terminál v chorvatském přístavu Omišalj, může v budoucnu přispět k diverzifikaci dodávek ropy do České republiky. Ta je do Česka nyní přepravována pouze ropovody Družba a TAL-IKL.


Pro Českou republiku a celou střední Evropu představuje ropovod JANAF možnost posílení bezpečnosti dodávek tím, že nabízí alternativu pro případ výpadku dodávek z ropovodu Družba či nedostatečné kapacity na velmi vytíženém ropovodu TAL. K realizaci přepravy ropovodem JANAF do České republiky nám chybí uzavření přepravních smluv s našimi maďarskými a slovenskými partnery, přes jejichž území ropovod vede. Věříme, že se nám jednání brzy podaří uzavřít. Stabilita středoevropského prostoru je přeci cílem všech zúčastněných stran,“ řekl Krzysztof Zdziarski, generální ředitel společnosti Unipetrol.

Ropovod JANAF vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba. Východní část ropovodu zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.
Společnost Jadranski Naftovod (JANAF) se zabývá nepřetržitou dopravou ropy pro rafinérie v Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku. Zároveň skladuje ropu a ropné produkty pro významné světové ropné společnosti. Součástí společné dohody je i uzavření rámcové smlouvy o skladování ropy nakoupené Unipetrolem v  terminálu Omišalj. Unipetrol tím rozšiřuje své možnosti operativního skladování ropy v tranzitu.

Doprava ropy pro společnost Unipetrol pro nás znamená novou obchodní příležitost. Společnost Jadranski Naftovod je připravena Unipetrolu poskytnout bezpečnou a spolehlivou přepravu různých druhů ropy. Doufáme, že se v blízké budoucnosti naše vzájemná spolupráce v oblasti přepravy a skladování ropy zrealizuje,” řekl Dragan Kovačević, předseda představenstva společnosti Jadranski Naftovod.

Unipetrol v České republice provozuje dvě rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje 8,7 milionů tun ropy za rok. Ropovodem JANAF lze zásobovat jak rafinerii v Kralupech, tak v Litvínově. Objem ropy zpracované Unipetrolem činil v minulém roce 7,6 milionů tun.
 


 
 
 
______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 409 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 700 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.


Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz

 
 
 
 

​ ​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL