Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  V litvínovské chemičce soutěžili studenti z celého Česka
Velikost textu:  A AA
V litvínovské chemičce soutěžili studenti z celého Česka

21-11-2017  

Litvínov, 21. listopadu 2017 – Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol, které se nachází ve výrobním areálu Chempark Záluží, hostilo v pondělí 20. listopadu špičky středoškolských a vysokoškolských studentů z Ústeckého kraje i celé České republiky v rámci Studentské vědecké konference. Své výzkumné projekty představilo celkem 33 týmů, Celkovými vítězi v kategorii středních škol byli dva studenti Masarykovy střední školy chemické z Prahy (tzv. Křemencárna) a student z Gymnázia a SOŠ dr. V. Šmejkala z Ústí nad Labem. Finanční odměny v celkové výši 50 000 korun poskytla Nadace Unipetrol.

Studentská vědecká konference se v Chemparku Záluží letos konala již potřetí. „Jedná se o aktivitu VŠCHT Praha, která konferenci pořádá pro vysokoškolské studenty. My jsme v našem chemickém závodě v Záluží u Litvínova v loňském roce zrealizovali pilotní projekt a přizvali také středoškoláky. A jelikož to byl počin úspěšný, tak letos v tradici pokračujeme,“ vysvětluje Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za investice, vědu výzkum a školství. „Mnoho našich zaměstnanců z výroby i z výzkumu pomáhá nebo konzultuje jednotlivé studentské práce,“ doplňuje Tomáš Herink.

Studentská vědecká konference je unikátní příležitostí pro všechny zúčastněné školy vyměnit si své zkušenosti a poměřit své znalosti v rámci Severočeského kraje i celé republiky. V litvínovské chemičce se sešlo 35 studentů a pedagogů ze sedmi škol, kteří sestavili čtrnáct středoškolských a dvacet jedna vysokoškolských týmů. Mezi letošní favority patřili studenti Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) v Praze, kteří s sebou do Záluží přivezli prototyp robota. Odvezli si za něj speciální cenu Nadace Unipetrol za inovace. Druhou speciální cenu Nadace Unipetrol získala studentka Podkrušnohorského gymnázia Most Lucie Borovská, a to za aktuálnost své práce na téma obnovitelných zdrojů.
 
V sekci středních škol porota udělila tři první místa:
  • Petr Palivec, Masarykova střední škola chemická, Praha – Sborník chemických experimentů pro učitele základních a středních škol
  • Kamila Starkbaumová, Masarykova střední škola chemická, Praha – Záchyt těkavých organických látek a jejich kyslíkatých derivátů na nanočástice aerosolu v polárních stratosférických mracích
  • Dalibor Pelčák, Gymnázium a SOŠ dr. V. Šmejkala, Ústí nad Labem – Stanovení výtěžků pyrolýzy benzinu metodou Hot Gass Sampling na etylenové jednotce Unipetrolu RPA.


V rámci Studentské vědecké konference prezentovali studenti bakalářských a magisterských oborů výsledky svých výzkumných prací. Kvalita soutěžících byla vysoká, a to jak jejich práce, tak i forma a způsob prezentace. Celková úroveň se oproti loňskému roku ještě zlepšila a nejvíce nás překvapili studenti Masarykovy střední školy chemické z Prahy,“ upřesnil prof. Zdeněk Bělohlav, prorektor VŠCHT Praha a člen poroty.  

O finanční odměny pro středoškolské týmy na třech prvních místech se postarala Nadace Unipetrol, která se stala partnerem letošního ročníku. K tomu navíc každý účastník konference získal od nadace 1 000 Kč jako motivační bonus.

Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol
Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol je umístěno v areálu Chempark v Záluží u Litvínova od roku 2015. Jde o první sídlo české státní univerzity v průmyslovém areálu. Nabízí unikátní propojení kvalitního vysokoškolského bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia s praxí přímo ve výrobním provozu největšího rafinérsko-petrochemického podniku v Česku.
 
Nadace Unipetrol
Nadace Unipetrol zahájila činnost 27. prosince 2016. Svůj účel, podporovat studenty přírodních a technických oborů a popularizovat přírodní vědy, nadace naplňuje jak v oblasti stipendijních programů a placených stáží pro studenty, tak v oblasti grantových programů určených pro střední školy. V říjnu 2017 rozdělila stipendijní podporou ve výši 1,5 milionu Kč mezi čtyřicet středoškolských a vysokoškolských studentů po celé české republice. Předsedou správní rady Nadace Unipetrol je Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol. Dalšími členy jsou Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, a Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za výzkum a vývoj. Koordinátorkou nadace je Julie Růžičková. Více informací o poslání Nadace Unipetrol a jednotlivých programech je k dispozici na internetových stránkách www.nadaceunipetrol.cz nebo na Facebooku https://www.facebook.com/nadaceunipetrol/.
 
 
_______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v na českém i středoevropském trhu. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4 500 lidí.
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol, tel: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
 

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL