Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Vztahy s investory/  Unipetrol ve zkratce
Velikost textu:  A AA
Unipetrol ve zkratce

Unipetrol je nejvýznamnější rafinérskou a petrochemickou skupinou v České republice a jedním z hlavních hráčů ve střední Evropě. V České republice je největším zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem nejširší sítě čerpacích stanic pod značkou Benzina. Tržby skupiny v roce 2014 činily 124,2 mld. korun. Skupina Unipetrol je od roku 2005 součástí největší středoevropské rafinérské a petrochemické skupiny PKN Orlen z Polska.

Skupina je rozdělena do dvou obchodních segmentů: downstream (kombinující rafinérii a petrochemii) a maloobchodní distribuce pohonných hmot. V rámci downstream segmentu společnost drží 100% podíl ve společnosti ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s., provozovatele českých rafinérií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Skupina je jedničkou na českém velkoobchodním trhu pohonných hmot. Ve své litvínovské lokalitě skupina provozuje etylénovou jednotku s navazující výrobou polymerů. Síť čerpacích stanic Benzina byla v roce 2014 s 339 čerpacími stanicemi a odhadovaným tržním podílem na maloobchodním prodeji pohoných hmot 15,1 % českým lídrem.
 
V rámci dceřiných společností PETROTRANS, s.r.o. a UNIPETROL DOPRAVA, s.r.o. skupina provozuje širokou škálu dopravních a přepravních služeb. Společnosti Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. v Ústí nad Labem a Polymer Institute Brno, spol. s r.o. v Brně se věnují výzkumu a vývoji v oblasti petrochemie. K 31. prosinci 2014 skupina zaměstnávala přes 3 600 pracovníků nejrůznějších profesí.
 
Mateřskou společností skupiny je společnost UNIPETROL, a.s.
 
Struktura akcionářů:
 
​PKN ORLEN S.A ​  62,99 %
​PAULININO LIMITED* ​  20,02 %
​Ostatní ​  16,99 %
Celkem 100,00 %
 
* K 13. červnu 2016 (poslední dostupné údaje) – na základě oznámení obdrženého 21. června 2016 drží PAULININO LIMITED 20,02 % hlasovacích práv. Společnosti Egnaro Investments Limited (s přímým podílem k 13. červnu 2016 ve výši 0 %), Levos Limited (0 %), LCE Company Limited (0 %), Neevas Investment Limited (0 %), Uprecht Investment Limited (0 %) a Mustand Investment Limited (0 %) jsou osoby jednající ve shodě se společností Paulinino Limited a současně tuto společnost ovládající.
 
 
 

Factbook 2015

Struktura skupiny Unipetrol:

  
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL