Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Vztahy s investory/  Unipetrol ve zkratce
Velikost textu:  A AA
Unipetrol ve zkratce

Unipetrol je nejvýznamnější rafinérskou a petrochemickou skupinou v České republice a jedním z hlavních hráčů ve střední Evropě. V České republice je největším zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem nejširší sítě čerpacích stanic pod značkou Benzina. Tržby skupiny v roce 2017 činily 122,5 mld. korun. Skupina Unipetrol je od roku 2005 součástí největší středoevropské rafinérské a petrochemické skupiny PKN Orlen z Polska.

Skupina je rozdělena do dvou obchodních segmentů: downstream (kombinující rafinérii a petrochemii) a maloobchodní distribuce pohonných hmot. V rámci downstream segmentu společnost provozuje rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Skupina je jedničkou na českém velkoobchodním trhu pohonných hmot. Ve své litvínovské lokalitě skupina provozuje etylenovou jednotku s navazující výrobou polymerů. Síť čerpacích stanic Benzina byla v roce 2017 s 401 čerpacími stanicemi (k 31. prosinci 2017) a odhadovaným tržním podílem na maloobchodním prodeji pohonných hmot 20,5 % českým lídrem (odhad společnosti dle dat Českého statistického úřadu k říjnu 2017).
 
V rámci dceřiných společností PETROTRANS, s.r.o. a UNIPETROL DOPRAVA, s.r.o. skupina provozuje širokou škálu dopravních a přepravních služeb. Společnost Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. v Ústí nad Labem a odštěpný závod  Polymer Institute Brno se věnují výzkumu a vývoji v oblasti petrochemie. K 31. prosinci 2017 skupina zaměstnávala přes 4 600 pracovníků nejrůznějších profesí.
 
Mateřskou společností skupiny je společnost UNIPETROL, a.s.
 
Struktura akcionářů:
 
​PKN ORLEN S.A. ​   94,03 %
​Ostatní ​   5,97 %
Celkem ​  100,00 %
 
 

Struktura skupiny Unipetrol:

 

 Struktura_UNI_6JUN2018_CZ.png 
 
 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL