Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Kariéra/  Pracují mezi námi/  Eva Pešková
Velikost textu:  A AA
Eva Pešková

Eva pracuje v PR oddělení jako překladatelka a tlumočnice, ale ve volném čase provádí turisty po Praze.
 

Na otázku, kolika světovými jazyky vlastně mluví, začne Eva vypočítávat: „Umím anglicky, polsky, německy, francouzsky a také turecky. Teď se učím rusky, protože to vážně není vůbec nic složitého, ten jazyk je našemu hodně podobný.

 

Když se jí zeptáte, zda má talent na jazyky, na chvilku se zamyslí a prostě odpoví: „To si nemyslím. Cizí řeči mi jdou asi proto, že jsem vyrůstala v dvoujazyčné rodině – maminka je Polka.“ Ostatní jazyky se začala – stejně jako ostatní – učit na základce tak, jak je to u nás běžné. Tedy až na jednu výjimku. „Srdeční záležitostí je pro mě turečtina. K té jsem přišla tím, že jsem v Turecku studovala i pracovala. Je to nádherný logický jazyk s logickou stavbou, podobně jako matematika.

 

Eva si udělala licenci u Pražské informační služby před osmi lety. „Přivedla mě k tomu maminka,“ vzpomíná. „Příprava na zkoušky trvá několik měsíců, je to hodně těžké, ale to úsilí stojí za to. Jenže licencí to zdaleka nekončí. Neustále se musíte doškolovat a zjišťovat si nové a nové informace z oboru.

 

Cizinci, se často zajímají o věci, o kterých by nás Čechy ani nenapadlo, že je ocení: „Vyhledávají tvorbu Davida Černého, takže se velmi často ptají, kde mohou vidět obráceného koně svatého Václava, a obdivují jeho mimina na Kampě nebo na žižkovském vysílači. Ptají se také na Bohumila Hrabala, mají rádi Švejka.

 

Snad každý cizinec, který přijede do Prahy, chce ochutnat naše české knedlíky. Mezi průvodci je oblíbená historka, jak si Američané dali segedínský guláš se zelím mezi dva knedlíky a jedli je potom jako hamburgery. „S tím jsem se zatím nesetkala, ale je pravda, že si cizinci často myslí, že knedlíky musejí být vždy něčím plněné. Občas trvají jen a jen na knedlících – bez omáčky a bez masa – a pak se diví, co jim číšník přinesl.

 

Průvodcovstvím si Eva dobíjí baterky. Líbí se jí, že jde o práci nejen s lidmi, ale také o pohyb v nádherném prostředí historické Prahy. A kdyby jste se zeptali na její nejoblíbenější místo, bude to zcela určitě vyhlídka na Vltavu přímo z Vyšehradu.

„Srdeční záležitostí je pro mě turečtina. Je to nádherný jazyk s logickou stavbou, podobně jako matematika.“


Zpět
 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL