Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Blog Adama Czyżewského/  V Chemparku Záluží se narodila tři mláďata chráněného sokola stěhovavého
Velikost textu:  A AA
V Chemparku Záluží se narodila tři mláďata chráněného sokola stěhovavého

31-05-2013  

V průběhu května ornitologové zaznamenali narození mláďat chráněného sokola stěhovavého ve speciální budce umístěné na komínu etylénové jednotky v Chemparku Záluží. Minulý týden proběhlo kroužkování za pomoci hasičů, které potvrdilo vylíhnutí tří zdravých mláďat. Speciální budky pro chráněného sokola stěhovavého byly v areálu Chemparku Záluží nainstalovány v roce 2011, loni se v jedné z nich vylíhla čtyři mláďata.

„Všechna tři mláďata jsou zdravá, největší samice je již velmi opeřená a dokonce letu schopná a před kroužkováním odlétla. Letos díky silné a tuhé zimě je vylíhnutí tří mláďat velký úspěch, v některých oblastech ČR došlo k opuštění hnízdišť, právě díky dlouhé zimě. Podmínky na komíně etylenové jednotky ale sokolům vyhovují," uvedl Michal Porteš, ornitolog z organizace ALKA Wildlife.

Letos byli sokoli stěhovaví v Chemparku Záluží pozorováni od ledna nepřetržitě, mláďata byla poprvé spatřena 11. května. V průběhu minulého týdne pak areál navštívil ornitolog, aby za asistence hasičů Unipetrolu RPA mláďata okroužkoval. Jednalo se o dva samečky a jednu samičku. Mláďata v Chemparku Záluží jsou i nadále jedinými značenými sokoly na lidských stavbách v Ústeckém kraji. Celkově ornitologové z ALKA Wlildlife evidují na průmyslových komplexech v Ústeckém kraji  tři až pět párů tohoto dravce.

„Sokol stěhovavý byl zaznamenán v rámci Chemparku Záluží poprvé v roce 2011. Nedlouho poté jsme se rozhodli instalovat speciální budky a podpořit tak jeho možné zahnízdění a následné rozšíření v rámci Mostecka a Litvínovska," řekl Mikuláš Duda, manažer tiskového oddělení Unipetrolu. „Mezi zaměstnanci společnosti v tuto chvíli probíhá soutěž, v rámci které hledáme jména pro mláďata," dodal Mikuláš Duda, manažer tiskového oddělení Unipetrolu.

Sokol stěhovavý je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Z české krajiny zmizel v 60. letech především díky používání DDT. V současnosti hnízdí hlavně na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se rychle přizpůsobuje lidské činnosti. Jako vhodné se pro hnízdění sokola ukazují být i průmyslové komplexy s výškovými budovami, které poskytují sokolům nejen potřebný rozhled a dostatek potravy ve formě holubů, ale díky omezenému přístupu veřejnosti také významnou ochranu proti pytlákům.

Mládě sokola

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL