Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Český nositel Nobelovy ceny za chemii? Nobel nebo Seifert
Velikost textu:  A AA
Český nositel Nobelovy ceny za chemii? Nobel nebo Seifert

26-10-2011  

Unipetrol otestoval návštěvníky chemického jarmarku ze znalostí chemie.

Litvínov, 26. října 2011 – Mnoho Čechů nemá základní znalosti chemie. Vyplynulo to z ankety, kterou skupina Unipetrol realizovala na chemickém jarmarku v Praze v rámci Mezinárodního roku chemie 2011. Na jméno Jaroslava Heyrovského, jediného českého držitele Nobelovy ceny za chemii, si vzpomnělo jen necelých 55 % respondentů. Čtvrtina respondentů netušila, jak správně hasit hořící benzín, ve znalostech Mendělejevovy tabulky pak muži předčili ženy. Celkem se do ankety společnosti Unipetrol zapojilo 588 respondentů. 

Anketu, která mapovala základní znalosti z chemie mezi účastníky chemického jarmarku na Vítězném náměstí v Praze, zrealizoval Unipetrol v rámci aktivit na podporu Mezinárodního roku chemie.   „Ačkoliv považuje drtivá většina české populace chemii za lukrativní obor, co se týká výuky na školách, patří chemie k méně oblíbeným předmětům. Proto jsme v letošním roce podpořili projekt Mezinárodního roku chemie, jehož cílem se zpopularizovat chemii mezi studenty, ale laickou veřejností,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Piotr Chełmiński. 

Téměř polovina Čechů nezná Jaroslava Heyrovského

Nejslavnějšího českého chemika, nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského, si v rámci ankety společnosti Unipetrol nevybavilo hned 45 % respondentů. Namísto správné odpovědi zazněla například i jména Alfreda Nobela, Otto Wichterleho či Jaroslava Seiferta. 

Anketa ukázala i na nedostatky v praktických znalostech chemie, které mohou pomoci v krizových situacích. Čtvrtina lidí by si například neuměla poradit  při požáru způsobeném hořením benzínu. K hašení by totiž namísto práškového, pěnového nebo halonového hasicího přístroje použili vodní hasicí přístroj nebo by vůbec jednotlivé typy hasicích přístrojů nerozlišovali. V některých případech by se dokonce pokusili oheň udupat a udusit, což by mělo pravděpodobně za následek velmi nepříjemné popáleniny. 

Lepší znalosti mužů

Ačkoliv se říká, že Češi jsou národ pivařů, ani složení vody jim není cizí. S otázkou týkající se chemického složení vody si v rámci ankety Unipetrolu úspěšně poradil téměř každý. Z jakých prvků se voda skládá, nevěděla jen 4 % respondentů. 

Pokud by došlo na souboj mezi muži a ženami podle základních znalostí z Mendělejevovy tabulky chemických prvků, úspěšnější by byli muži. Přes 70 % z nich totiž úspěšně uvedlo značky prvků draslík (K), sodík (Na) a zlato (Au), správnou odpověď pak znalo 57 % žen. 

Anketa proběhla 23. září 2011 na chemickém jarmarku v Praze za účasti 588 respondentů u příležitosti Mezinárodního roku chemie 2011. Jeho generálním partnerem v České republice je skupina Unipetrol.


UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4000 lidí. 

Kontakt: 
Mikuláš Duda 
Manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s. 
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520 
e-mail: mikulas.duda@unipetrol.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL