Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol ve třetím čtvrtletí vykázal 1,3 miliardy Kč čistého zisku
Velikost textu:  A AA
Unipetrol ve třetím čtvrtletí vykázal 1,3 miliardy Kč čistého zisku

25-10-2018  

  • Tržby skupiny Unipetrol činily 36 mld. Kč
  • Čistý zisk dosáhl úrovně 1,3 mld. Kč, provozní zisk EBITDA LIFO 2 mld. Kč
  • Benzina provozuje již 406 čerpacích stanic, svůj tržní podíl zvýšila na 22,9 %
  • V září se uskutečnila měsíční technologická odstávka petrochemické části litvínovské rafinérie
  • Pokračuje výstavba nové polyetylenové jednotky PE3
  • Valná hromada Unipetrolu schválila přechod všech akcií Unipetrolu do vlastnictví PKN Orlen. Proces akvizice akcií byl dokončen počátkem října 2018
Praha, 25. října 2018 – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2018. Hospodářské výsledky byly ovlivněny nepříznivým stavem makroekonomického prostředí, zejména rostoucí cenou ropy a z toho plynoucími nižšími maržemi v rafinérské i petrochemické části.
Unipetrol ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšil meziročně své tržby o 5 miliard Kč na 36 miliardy Kč. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 2 miliardy Kč. Čistý zisk činil 1,3 miliardy Kč.
Investice ve třetím čtvrtletí dosáhly výše 1,9 mld. Kč, přičemž směřovaly především do výstavby nové polyetylenové jednotky PE3, do plánované odstávky petrochemických výrobních jednotek v Litvínově, do plánované odstávky výrobních jednotek v Neratovicích, do výstavby nové teplárny etylenové jednotky a do pokračující modernizace čerpacích stanic Benzina.
Nejvýznamnější událostí uplynulého čtvrtletí byla mimořádná valná hromada, na které byl odsouhlasen přechod všech akcií naší společnosti do rukou skupiny PKN ORLEN, která se tak začátkem října stala jediným vlastníkem skupiny Unipetrol,“ řekl Krzysztof Zdziarski, generální ředitel společnosti Unipetrol, a dodal: „V září jsme v rafinérii v Litvínově úspěšně realizovali plánovanou technologickou odstávku petrochemické části, během které došlo mimo jiné k napojení nové teplárny, jejíž stavba pokročila do další fáze.“
Objem zpracované ropy činil 2 miliony tun. Výrobní kapacity v rafinérské části Unipetrolu byly využity na 92 %.
V maloobchodním segmentu Unipetrol pokračoval v investicích do modernizace čerpacích stanic Benzina a rozvoje konceptu občerstvení Stop Cafe. Ten ve třetím čtvrtletí Benzina rozšířila na dalších 19 čerpacích stanic. Celkově tak mohou zákazníci využívat nabídku občerstvení Stop Cafe již na 248 stanicích ze současných 406 čerpacích stanic. Unipetrol tím v třetím čtvrtletí letošního roku posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice, když zvýšil její tržní podíl na 22,9 % (k 31. červenci 2018).

Konsolidované neauditované finanční výsledky skupiny Unipetrol (mil. Kč)
 
Q3 2017
Q3 2018
Meziroční rozdíl
Výnosy
30 904
35 990
+16 %
EBITDA LIFO
3 412
2 049
-40  %
EBITDA
2 932
2 450
-16  %
EBIT
2 239
1 622
-28  %
Čistý zisk
1 523
1 280
-16  %
  
 _______________________________________________________________________________________________________________
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 406 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
 
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí skupiny Unipetrol
telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
​​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL