Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Bílina je bohatší o 300 kilo ryb. Vypustili je školáci
Velikost textu:  A AA
Bílina je bohatší o 300 kilo ryb. Vypustili je školáci

05-11-2019  

Unipetrol, severočeští rybáři a Ekologické centrum Most opět uspořádali pro děti společné vypouštění ryb do řeky Bíliny. U Královského pramene ve Stadicích téměř 40 dětí ze základní školy Karla IV. z Ústí nad Labem pomohlo rybářům vypustit téměř 300 kilogramů ryb. Tentokrát se k akci připojili také handicapovaní klienti obecně prospěšné společnosti Helias. Od roku 2010, tedy od začátku spolupráce mezi Unipetrolem a Českým rybářským svazem, bylo vysazeno 7,5 tun ryb v celkové hodnotě 700 tisíc korun.
 
Tentokrát bylo do řeky vypuštěno asi 300 kilogramů ryb. Většina ryb byla přivezena z výlovu nádrže Barbora v Duchcově na konci října. Na rybochovném zařízení Severočeského územního svazu v Chabařovicích jsme ryby přetřídili a přidali také několik atraktivních druhů jako štiky a sumce,“ upřesňuje Jan Skalský, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu

Prvotním cílem našeho společného projektu s Českým rybářským svazem, který jsme odstartovali již v roce 2010, je revitalizace řeky Bíliny. Pravidelně ryby vysazujeme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Společně s mosteckým ekocentrem se snažíme tuto aktivitu využít i ke zvýšení zájmu o životní prostředí u dětí,“ uvádí Pavel Sláma, ředitel jednotky EKO společnosti Unipetrol.
 
Druhová struktura vysazených ryb do řeky Bíliny zůstala stejná jako v předchozích letech.  Jednalo se o cejna velkého, cejnka malého, plotici obecnou, perlína ostrobřichého, okouna říčního a dále jelce. „Víme ovšem, že účastníkům vždy udělají radost i větší ryby, které mnohdy znají, jako je např. kapr, štika a také menší sumec, proč jim je tedy nedopřát. Je úžasné sledovat radost v očích při vypouštění toho jejich kapříka nebo cejna,“ doplňuje Jan Skalský.

Účastníky velice zajímalo, jaké ryby jsou v českých řekách nejrozšířenější, čím se živí a jak se chovají. Zmínil se také pohnutý osud řeky Bíliny, do které se úspěšně podařilo navrátit život. Za poslední tři desetiletí se čistota vody v řece výrazně zlepšila a toto zlepšování nadále pokračuje.

Vedle Bíliny se Unipetrol stará také o Labe. Ryby jsou vysazovány v Neratovicích v těsné blízkosti výrobního závodu Spolana ve spolupráci s místní organizací rybářů. O čistotě vody v okolí svědčí pravidelné rybářské závody i důsledný monitoring stavu a kondice tamní rybí populace.
 
Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 413 stanic největším řetězcem.  Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Pro více informací navštivte sekci „Zodpovědná firma“ na www.unipetrol.cz.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
 
 
 
 
 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL