Jste zde: unipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  V kralupské rafinérii nacvičovali postup při úniku sirovodíku včetně záchrany dvou zaměstnanců
Velikost textu:  A AA
V kralupské rafinérii nacvičovali postup při úniku sirovodíku včetně záchrany dvou zaměstnanců

12-11-2019  

Unipetrol uskutečnil ve svém areálu kralupské rafinérie pravidelné havarijní cvičení, v rámci kterého byl prověřen nastavený havarijní plán a činnost zásahových jednotek. Tématem cvičení byla simulace úniku nebezpečných látek, který způsobil bezvědomí dvou zaměstnanců. Byl svolán havarijní štáb, na místě zasahovali hasiči a byla evakuována část areálu rafinérie. Havárie byla také ohlášena na příslušné úřady a instituce. 

V rámci tohoto havarijně-taktického cvičení v kralupské rafinérii jsme úspěšně prověřili funkčnost havarijního plánu a návazných interních dokumentů a zejména naši připravenost a schopnost podle tohoto plánu rychle a účinně reagovat na nenadálou mimořádnou událost. Důraz jsme kladli i na koordinaci zasahujících jednotek a informovanost příslušných orgánů,“ řekl Jaroslav Hacko, provozní ředitel rafinérie v Kralupech nad Vltavou společnosti Unipetrol.

Během cvičení na místě zasahovala desítka příslušníků interního hasičského sboru. Ti pomocí hasicí vody z pěti zdrojů omezili šíření úniku sirovodíku a uhlovodíků. Současně postiženou oblast v areálu rafinérie uzavřeli, nařídili evakuaci osob a podíleli se na opravě netěsného technologického zařízení. Dvěma zaměstnancům zasaženým sirovodíkem byla poskytnuta odborná první pomoc a poté byli předáni záchranné službě.  

Havarijní cvičení nemělo přesah za hranice výrobního areálu, nicméně o nacvičované situaci byli informováni zastupitelé všech sedmi okolních obcí, které se nacházejí v zóně havarijního plánování.

Toto havarijní cvičení je jen pomyslnou špičkou ledovce v rámci desítek havarijních cvičení, které každý rok realizujeme na jednotlivých provozech. Během nich provádíme nácvik havarijní reakce a likvidace mimořádné události,“ doplnil Jaroslav Hacko

Během havarijního cvičení se prověřovala správnost hned několika interních dokumentů, a to vnitřního havarijního plánu, požární poplachové směrnice, plánu pro řešení havarijních a krizových situací, požárního evakuačního plánu a také postup při ohlašování a evidenci havarijních úniků do životního prostředí. 
   

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 413 stanic největším řetězcem.  Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 130 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Pro více informací navštivte sekci „Zodpovědná firma“ na www.unipetrol.cz.
Kontakt:
Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@unipetrol.cz
 
Video z havarijního cvičení je k dispozici zde.
 
 
  

 
 
 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL