Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  ORLEN Unipetrol uspořádal v litvínovském výrobním závodě pravidelné havarijní cvičení
Velikost textu:  A AA
ORLEN Unipetrol uspořádal v litvínovském výrobním závodě pravidelné havarijní cvičení

03-10-2023  

V litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol se v úterý 3. října v dopoledních hodinách uskutečnilo pravidelné havarijní cvičení, které prověřilo účinnost a aktuálnost vnitřního havarijního plánu společnosti. Námětem letošního havarijního cvičení byl nácvik zásahu při úniku zkapalněného etylenu. Cvičení nepřesáhlo hranice areálu společnosti, ale v dopoledních hodinách bylo možné zaznamenat zvukové a vizuální efekty, které cvičení doprovázely.

"Havarijní cvičení nám společně s prověřením akceschopnosti našich záchranných složek umožňují ověřit také praktickou připravenost zaměstnanců v petrochemické části areálu. Díky těmto cvičením ověřujeme, jak jsme připraveni na mimořádné události, a zároveň můžeme optimalizovat postupy používané v rámci vnitřního havarijního plánu." uvedl Maciej Romanów, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

Skupina ORLEN Unipetrol je jediným tuzemským zpracovatelem ropy a spadá do kritické infrastruktury státu. Taktická havarijní cvičení se v obou rafinériích skupiny, v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, uskutečňují pravidelně. V rámci nich je prověřována účinnost podnikového havarijního plánu, aktuálnost provozní a bezpečnostní dokumentace a součinnost všech složek při řešení mimořádné události. 

 „Letošním námětem havarijního cvičení byl únik zkapalněného etylenu, při kterém se vytvořil mrak šířící se po směru větru. Cvičení zahrnovalo mimo jiné zamezení dalšího šíření nežádoucích látek použitím parních a vodních clon, nebo také záchranu zraněného provozního zaměstnance. Pro účely cvičení byla také provedena částečná evakuace etylenové jednotky.“ uvedl ke cvičení Petr Králert, velitel podnikového hasičského záchranného sboru v Litvínově.

Skupina v rámci pravidelného konání havarijních cvičení ověřuje připravenost na různé typy mimořádných událostí. Při cvičeních je ověřována také spolupráce jednotlivých složek v rámci řešení mimořádné události i technická pohotovost zařízení používaných při ostrém zásahu. V rámci cvičení je ověřován také systém komunikace s externími subjekty i záchrannými složkami.

 


Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost REMAQ a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je také společensky odpovědnou společností, a to zejména v oblasti podpory udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Kontakt: Pavel Kaidl, tiskový mluvčí, telefon: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz

​​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL