Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Společnost Unipetrol vstoupila do České vodíkové technologické platformy
Velikost textu:  A AA
Společnost Unipetrol vstoupila do České vodíkové technologické platformy

08-10-2015  

Praha, 8. října 2015 – Ačkoliv se Unipetrol v současnosti soustředí na produkci nejrozšířenějších fosilních paliv, reaguje i na technologické trendy využití alternativních zdrojů energií. Velký potenciál budoucího využití, a to i v dopravě, má vodík. Unipetrol se proto stal novým členem České vodíkové technologické platformy (ČVTP). Cílem je bližší spolupráce a lepší koordinace aktivit směřujících k rozvoji vodíkového hospodářství a technologií v České republice.
 
Vznik platformy iniciovalo v roce 2006 Ministerstvo průmyslu a obchodu v jako nástroj, jímž mohou členové diskutovat o oblasti vodíkových technologií a jejich vývoji. „Společnost Unipetrol se mimo jiné zabývá vývojem biopaliv paliv druhé generace. Další zajímavou energetickou alternativou, která se výrazněji rozšiřuje v západní Evropě, je využití vodíku. Tento technologický směr považujeme za perspektivní a chceme přispět k jeho rozvoji v České republice,“ říká Tomáš Herink, ředitel výzkumu společnosti Unipetrol. „V případě širší aplikace vodíkových technologií bychom byli schopni vodíkem zásobovat trh,“ říká Tomáš Herink, ředitel výzkumu společnosti Unipetrol.
 
Prvotním projektem v oblasti využití vodíku v dopravě je TriHyBus. Jedná se o experimentální prototyp vodíkového autobusu, v němž energii zajišťují tři zařízení: vodíkové palivové články, Li-ion baterie a výkonné kondenzátory (tzv. ultrakapacitory). Tento unikátní systém obstarává efektivnější využití primární energie obsažené ve vodíku, včetně rekuperace během brzděni. Při provozu autobusu vzniká jako jediná odpadní látka čistá voda. Další možný rozvoj tohoto projektu by rád Unipetrol v rámci platformy diskutoval.

“Jsme rádi, že nejen náš projekt TryHyBusu svými výsledky zaujal společnost Unipetrol, ale věříme, že společně můžeme přispět k dalšímu rozvoji vodíkových technologií v České republice. Je smutné, že zatím co na západ od naší hranice stojí desítky čerpacích stanic vodíku, tak směrem na východ najdete jen tu naši, v Neratovicích a potom už je „vodíková poušť“, říká Aleš Doucek, vedoucí odd. Vodíkové technologie ÚJV Řež.
 
Členy platformy jsou kromě Unipetrolu Centrum výzkumu Řež s.r.o., Fakulta strojní ČVUT, Technická univerzita v Liberci, ÚJV Řež a.s., UNITED HYDROGEN, a.s., VŠCHT Praha. ČVTP mimo jiné poskytuje expertízy pro orgány a agentury státní správy a samosprávy v oblastech souvisejících s rozvojem vodíkového hospodářství, mapuje možnost získání prostředků pro financování rozvoje, systematicky sleduje úroveň vývoje v zahraničí a především podporuje a vývoj a zavádění vodíkových technologií a hospodaření v České republice.____________________________________________________________________________________________ 
 
UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává 3 800 lidí.
 
Kontakt:
Mikuláš Duda
Manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s.
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520
e-mail: mikulas.duda@unipetrol.cz
 

 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL