Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol instaluje budky pro chráněného sokola stěhovavého
Velikost textu:  A AA
Unipetrol instaluje budky pro chráněného sokola stěhovavého

03-05-2011  

Skupina Unipetrol ve spolupráci s organizací ALKA Wildlife instaluje tři speciální budky pro chráněného sokola stěhovavého v areálu Chempark Záluží

Litvínov, 3. května 2011 – Skupina Unipetrol ve spolupráci s organizací ALKA Wildlife instaluje tři speciální budky pro chráněného sokola stěhovavého v areálu Chempark Záluží. Dvě z nich jsou již vyvěšené na místě a plně funkční, poslední bude provozuschopná v průběhu léta. Instalací budek se zvýší možnost zahnízdění tohoto vzácného dravce.

„Věříme, že tento projekt přispěje k ochraně tohoto vzácného dravce, který je tolik typický pro naše středoevropské prostředí,“ zmiňuje Martin Pavlíček, ředitel komunikace skupiny Unipetrol. 

V okolí areálu Chempark Záluží byl již v loňském roce prokázán výskyt jednoho páru sokola stěhovavého. Aby mohl zahnízdit, je zapotřebí vytvořit speciální podmínky, které právě tři nově připravené budky nabízejí. Z tohoto důvodu skupina Unipetrol nabídla své prostory a podpořila instalaci budek v areálu Chempark Záluží. Dvě z nich jsou již umístěny na předposledním ochozu komínu teplárny T700 a komínu energobloku Etylénové jednotky, třetí má být na chladicí věži v prostoru „Benešáku“.  „ Sokol vede teritoriální způsob života, což znamená, že v areálu bude hnízdit pouze jeden pár. Více budek se vyvěšuje proto, aby si sokoli mohli vybrat místo, které jim bude plně vyhovovat,“ říká Václav Beran, ornitolog z organizace ALKA Wildlife. 

Sokol stěhovavý je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy a jeho početnost nepřesahuje padesát párů. Tento druh dravce hnízdí zejména na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se rychle přizpůsobuje lidské činnosti. Do České republiky se tak ze sousedního Německa šíří zcela nový fenomén – hnízdění sokolů na lidských stavbách. 

„Při hnízdění na lidských stavbách však často obtížně hledají vhodné místo, často vyberou špatně, hnízdění je pak neúspěšné či komplikuje provoz objektu. Ve snaze pomoci sokolům i provozovatelům objektů, kde sokoli hnízdí, jsou v daném objektu vyvěšovány speciální budky,“ dodává Václav Beran. 

Zmíněné budky o rozměru 60x60x60 cm jsou vyrobeny z dvoumilimetrového hliníkového plechu, díky čemuž mají velmi dlouhou životnost a nevyžadují pravidelnou údržbu. U instalovaných budek bude v době hnízdění (březen-červen) prováděn pravidelný monitoring za účelem prokázání hnízdění. Projekt bude realizován v průběhu roku 2011.  


UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává téměř 4000 lidí. 

Kontakt: 
Bořek Konečný 
specialista pro komunikaci 
telefon: +420 225 001 670, +420 736 502 600 
e-mail: borek.konecny@unipetrol.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL