Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol přijal nabídku společnosti Eni na nákup akciového podílu ve společnosti Česká rafinérská
Velikost textu:  A AA
Unipetrol přijal nabídku společnosti Eni na nákup akciového podílu ve společnosti Česká rafinérská

03-07-2014  

​Společnost UNIPETROL, a. s. ("Unipetrol") dnes využila předkupního práva a přijala nabídku od společnosti Eni International BV (dále jen "Eni"), na základě které získá 32,445% akciový podíl společnosti Eni ve společnosti ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. ("Česká rafinérská") s pořizovací cenou za akcie ve výši 30 milionů EUR.

Po odkoupení akciového podílu společnosti Shell, ke kterému došlo začátkem roku 2014, podíl společnosti Unipetrol na základním kapitálu činí 67,555 %. Po dokončení transakce se společností Eni, které se očekává do konce roku 2014, vzroste akciový podíl Unipetrolu na 100 %, takže se společnost stane jediným akcionářem České rafinérské.

"Další integrace rafinérského a petrochemického segmentu zůstává klíčovým bodem našich hlavních strategických cílů," řekl Marek Świtajewski, generální ředitel společnosti Unipetrol. "Stoprocentní akciový podíl umožní posílit naši pozici na českém trhu a zvýší bezpečnost dodávek surovin pro petrochemický segment společnosti Unipetrol," dodal Świtajewski.

Bezpečnost dodávek petrochemických surovin a maximální využití interní poptávky poskytuje základ pro rozvoj petrochemického segmentu, kde skupina Unipetrol v rámci své Strategie 2013-2017, představené v červnu 2013, hodlá realizovat největší kapitálové investice.

ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s. provozuje rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, v současnosti jediné dvě české rafinérie v provozu, s celkovou konverzní kapacitou 8,7 mil. tun ropy za rok. Ke dni 3. července 2014 společnost představuje společný podnik dvou akcionářů: UNIPETROL, a.s. s podílem 67,555 % a ENI International B.V. s podílem 32,445 %. Společnost byla založena v roce 1995 a v roce 2003 byl zahájen provoz společnosti v režimu přepracovací rafinérie bez jakýchkoliv vlastních prodejních aktivit.

 
UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu.  Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává 3700 lidí.
 
Kontakt:
Mikuláš Duda
Manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s.
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL