Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Unipetrol napojí Českou republiku na ropovod Adria
Velikost textu:  A AA
Unipetrol napojí Českou republiku na ropovod Adria

22-11-2016  

​Zástupci společností UNIPETROL RPA, a.s, a Jadranski Naftovod, d.d., dnes v Praze podepsali rámcovou smlouvu o přepravě ropy ropovodem Adria. Ten by se v budoucnu mohl stát alternativní přepravní trasou k současným ropovodům Družba a IKL. 

„Z pohledu České republiky je tato smlouva dalším krokem k posílení bezpečnosti a stability dodávek ropy. Smlouva umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu Adria, který by mohl být v budoucnu využit  jako alternativa ke stávajícím přepravním cestám,“  říká Andrzej Modrzejewski, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

Ropovod Adria vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba. Východní část ropovodu zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.

Společnost Jadranski Naftovod se zabývá nepřetržitou dopravou ropy pro rafinérie v Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku. Zároveň ukládá ropu a ropné produkty pro významné světové ropné společnosti. 
“Doprava ropy pro společnost Unipetrol pro nás znamená novou obchodní příležitost. Společnost Jadranski Naftovod Unipetrolu poskytne bezpečnou a spolehlivou přepravu různých druhů ropy. Doufáme, že se v budoucnu naše vzájemná spolupráce v  oblasti přepravy a skladování ropy ještě prohloubí,” říká DSc. Dragan Kovačević, předseda představenstva společnosti Jadranski Naftovod.

Smluvní podmínky pro přepravu ropy byly se společností Jadranski Naftovod uzavřeny na tři roky. Ropovodem lze zásobovat jak rafinerii v Kralupech, tak v Litvínově. Nad rámec uzavřené smlouvy Unipetrol v současnosti vyjednává podmínky přepravy po maďarském úseku ropovodu Adria. Společnost věří, že by související smlouva mohla být uzavřena v průběhu roku 2017.

Unipetrol v České republice provozuje dvě rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje 8,7 milionů tun ropy za rok.

 
UNIPETROL, a.s., ovládá společnosti, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina Unipetrol se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu.  Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům v České republice i na středoevropském trhu. Skupina Unipetrol je v České republice jedna z největších z hlediska obratu a zaměstnává 4500 lidí.
 
JANAF Plc. je provozovatelem a vlastníkem ropovodu a skladovacích kapacit pro uskladnění ropy a ropných produktů. Většinu podnikových akcií drží vládní instituce, zbytek je v rukou energetických společností jako například HEP či INA a dále pak drobných akcionářů. Kapacita ropovodu je 20 milionů tun přepravené ropy za rok. Skladovací kapacita ropy činí 1,54 mil m3 a v případě ropných produktů pak 202 000 m3. JANAF má v posledních 40 letech velký strategický význam pro zabezpečení dodávek ropy jak do Chorvatska, tak do zemí střední a jihovýchodní Evropy.
 
 
Kontakt:
Mikuláš Duda
Manažer tiskového oddělení, UNIPETROL, a.s.
telefon: +420 225 001 407, +420 736 502 520
e-mail: mikulas.duda@unipetrol.cz


 

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL